Barokní sochu sv. Linharta, kterou najdeme na okraji malé hanácké obce Blatec, můžeme jistě označit za velmi kvalitní kamenosochařskou práci. Však také byla v roce 1771 původně zhotovena pro…
Pomníky padlých Velké války, tedy 1. světové jsou skutečně vidění skoro v každé obce, včetně těch malých. Počtem 350 obyvatel můžeme Mezice jako malou obec označit beze sporu. V meziválečném období…
Mariánské, Svatotrojiční (občas ještě s nějakým jiným svatým) se často stavěly po ukončení nějaké pohromy nebo katastrofy. Proto se jim obvykle říká morová, i když s morem nemusely mít nic společného…
Sochu obrovské Nohy najdeme od poloviny loňského roku v olomouckých Smetanových sadech. Jedná se o dílo Lukáše Raise, které se zde objevilo v rámci mezinárodního sochařského festivalu Sculpture Line,…
„Hlavní“ ulici v hanáckém Nákle nenápadně krášlí poněkud zanedbaná budova, které se dnes říká fara. Původně jde o výletní a hospodářské místo, které patřilo premonstrátskému klášteru Hradisko v…
Nalezneme ji v parčíku pod zámkem na úpatí tzv.Olivetské hory. Poblíž se nachází kostel Nalezení sv.Kříže, Muzeum a piaristická kolej. Při pohledu na bronzovou skulpturu „velmistra přechodníků“ …
Středně velké (spíš menší) moravské město Uničov, jakožto bývalé královské město je celkem dostatečně zásobeno různými památkami a památkovými objekty. Celkem logicky nejvíc je jich soustředěných…
Že je pomníků 1. světové války mnoho v celé nejen naší zemi (i všude jinde, kde se bojovalo) není třeba zvláště pochybovat. Pomníky se různí podle velikosti místa a významu daného místa spojeného s…
Obec Střeň se prvně připomíná v listině Václava I. v roce 1249, nicméně nikdy nešlo o nějakou důležitou ves, prostě jedna z mnoha dědin v oblasti Hornomoravského úvalu, neboli Hané. V podstatě…
Dnes již převážně neogotická katedrála sv. Václava je sice díky své více než 100 metrů vysoké věži nezpochybnitelnou dominantou hanácké metropole, ale její poklady musíme hledat v chrámovém interiéru…